Seria 1, Odcinek 21 – Mirror Image

Seria 1, Odcinek 21 - "Mirror Image"
Seria 1, Odcinek 21 – „Mirror Image”

Mimo, że źródłem inspiracji dla Mirror Image” było przypadkowe spotkanie na lotnisku w Cleveland w stanie Ohio – Serling natknął się na mężczyznę, który posiadał identyczną walizkę i budową ciała przypominał jego samego – nie sposób nie odnieść wznoszącego się nad tą historią wrażenia wtórności. Zwłaszcza kiedy zestawi się niniejszy odcinek z genialnym epizodem „The Hitch-Hiker”. Niestety, mimo, iż wcielającej się w postać przerażonej Millicent Barnes, Verze Miles (Miss Kansas roku 1948) nie sposób odmówić wdzięku a jej gra wypada bardzo sugestywnie, to daleko jej do naturalnego powabu i bezpretensjonalnej interpretacji – niemal identycznej – roli, jaką uraczyła nas kilka epizodów wcześniej Inger Stevens (Ludzie ze „Strefy Mroku” – Inger Stevens).

Jakość gry aktorskiej nie stanowi jednak problemu w przypadku „Mirror Image” – gorzej, że historia, mimo ciekawego punktu wyjściowego, opiera się na podobnych, co „The Hitch-Hiker” założeniach. Mamy więc Millicent Barnes, samotną kobietę w podróży, która wskutek nadnaturalnych okoliczności powoli spychana jest ku krawędzi poczytalności. Napotykani ludzie traktują ją obcesowo i z dystansem, twierdząc, że nagabuje ich, pytając kilkukrotnie o te same sprawy, gdy ona sama przekonana jest, że rozmawia z nimi po raz pierwszy. Podobnie, jak Nan Adams w „Autostopowiczu”, panna Barnes przyznaje się publicznie, że widzi rzeczy, których nikt inny nie dostrzega. Również, jak to było w przypadku Nan, spotyka młodego mężczyznę, który oferuje jej pomoc, by w końcu zacząć wątpić w poczytalność Millicent i – w swoistym akcie zdrady – ją porzucić.

"Maybe... Maybe there's someone here who resembles you. That could be it. Or maybe someone is playing some kind of a joke or something?"
„Maybe… Maybe there’s someone here who resembles you. That could be it. Or maybe someone is playing some kind of a joke or something?”

„Mirror Image” robi wiele rzeczy w niemal analogiczny, ale jednak niewłaściwy sposób. Sam fakt podobnej, o ile nie identycznej, fabuły nie stanowiłby dla mnie podstawy do aż tak negatywnej krytyki tego odcinka, gdyby do wtórnej osi fabularnej podejść w sposób trochę bardziej kreatywny. Poza tym „The Hitch-Hiker” wygrywał między innymi tym, że tajemnica była utrzymywana w sposób dostatecznie długi, by zaskoczyć widza w finale. A po ujawnieniu nadal dawała spore pole do interpretacji. Tymczasem główna bohaterka „Mirror Image” wpada na właściwe rozwiązanie zagadki mniej-więcej w połowie (zaś większość widowni winna domyślić się już po tytule) a cała reszta seansu – łącznie z puentą – koncentruje się na tym, by udowodnić widzowi i bohaterowi, który zwątpił w poczytalność kobiety, że panna Barnes miała rację.

„Mirror Image” ma obiecujący wstęp i dwie sceny, które są tu naprawdę świetnie rozegrane. Pierwsza, to moment, w którym Millicent widzi „drugą siebie” w odbiciu lustra, w poczekalni dworca, i dociera do niej z czym może mieć do czynienia. Druga, kiedy widzimy „złą” wersję kobiety – ach, szkoda, że tak mało było tego „sobowtóra”! – w oknie odjeżdżającego autobusu. Poza tym jest to jeden ze najsłabszych fabularnie epizodów pierwszego sezonu „The Twilight Zone”.

"(...) in just a moment the head on miss Barnes's shoulders will be put to a test. Circumstances will assault her sense of reality and a chain of nightmares will put her sanity on a block. Millicent Barnes, who in one minute will wonder if she's going mad."
„(…) in just a moment the head on miss Barnes’s shoulders will be put to a test. Circumstances will assault her sense of reality and a chain of nightmares will put her sanity on a block. Millicent Barnes, who in one minute will wonder if she’s going mad.”

Ocena 4/10

Data premiery – 26 luty 1960

Seria 1, Odcinek 21 – Mirror Image

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s