Seria 1, Odcinek 6 – Escape Clause

Cadwallader's my name. At least, it's the name I'm using this month. It has a nice feeling on the tongue. "Cad-wall-ah-der."
Cadwallader’s my name. At least, it’s the name I’m using this month. It has a nice feeling on the tongue. „Cad-wall-ah-der.”
Tym razem Serling wziął na warsztat i postanowił opowiedzieć swój wariant historii starej jak staruszek świat. W Polsce najbardziej znaną opowieścią tego typu jest baśń o Panu Twardowskim. Twórca „The Twilight Zone” wzorował się jednak na jednym z epizodów z radiowego cyklu „Inner Sacntum Mystery”, którego słuchał namiętnie w młodości. Napisany pierwotnie dłuższy skrypt do historii „The Condemned Man Ate a Million Breakfasts” – po drobnych zmianach – zaadoptowany został na potrzeby „The Twilight Zone”.

W „Escape Clause” poznajemy odstręczającego hipochondryka, Waltera Bedekera, drżącego o swoją witalność i życie, obawiającego się bakterii i sztorcującego bezlitośnie żonę i lekarza, próbujących „wmówić” mu, że jest okazem zdrowia. Walter jest człowiekiem zadufanym w sobie i nieliczącym się z innymi egoistą. Pewnego wieczoru odwiedza go nie kto inny, jak diabeł we własnej osobie (a właściwie w osobie przedstawiającej się jako Cadwallader). Ów składa Walterowi „propozycję nie do odrzucenia”, czyli kontrakt gwarantujący nieśmiertelność, odporność na choroby i obrażenia (plus – dorzuconą w geście dobrej woli – wieczną młodość), opiewający na drobną opłatę w postaci duszy Bedekera. Jest jeszcze swoisty „Rzym” w tej umowie, pod postacią klauzuli 93, która umożliwia podmiotowi kontraktu odstąpienie od jego ustaleń na własne życzenie. Jednak kto by chciał się wycofać z takiego układu?

Seria 1, Odcinek 6 - "Escape Clause"
Seria 1, Odcinek 6 – „Escape Clause”

Jak widać, historyjka niezbyt odkrywcza. Jednak brak oryginalności ponownie rekompensują świetne kreacje aktorskie. Wcielający się w Waltera David Wayne znakomicie oddał charakter tej małostkowej i odpychającej postaci. Natomiast Thomas Gomez w roli Cadwalladera świetnie połączył w swej interpretacji wysłannika piekieł swoistą jowialność z sugestią złowieszczych intencji. Na szczególną uwagę – co jest do tej pory wyznacznikiem jakości tej serii i, mam nadzieję, będzie kontynuowane w kolejnych epizodach – zasługują świetne dialogi. Małą perełką jest rozmowa Cadwalladera z Bedekerem, będąca jedną z najlepiej napisanych scen „targowania się” człowieka z… cóż… diabłem.

"Take your hands off me, and go get your claims adjuster."
„Take your hands off me, and go get your claims adjuster.”

Data emisji: 6 listopada 1959

Ocena odcinka: 7/10

Seria 1, Odcinek 6 – Escape Clause

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s