Seria 1, Odcinek 5 – Walking Distance

Seria 1, Odcinek 5 - "Walking Distance"
Seria 1, Odcinek 5 – „Walking Distance”

Wydawało mi się, że długo nie dane mi będzie obejrzeć odcinka na poziomie „The Sixteen-Millimeter Shrine”, a tymczasem okazało się, że już kolejny, „Walking Distance”, podniósł poprzeczkę jeszcze wyżej!

Historia przytłoczonego życiem producenta filmowego Martina Sloana jest nie tylko projekcją nostalgicznych pragnień Roda Serlinga (który oparł scenariusz w dużej części na własnych wspomnieniach z dzieciństwa), ale także ucieleśnieniem marzeń wielu ludzi w średnim wieku. Marzeń o powrocie do domu, rodzinnego miasteczka i beztroskich dziecięcych lat.

„Somewhere up the road he’s looking for sanity. And somwhere up the road, he’ll find something else”.
„Somewhere up the road he’s looking for sanity. And somwhere up the road, he’ll find something else”.

Po raz kolejny mistrzowsko napisane dialogi rzucają wręcz na kolana, dodatkowo są poparte znakomitymi kreacjami aktorskimi, zwłaszcza Giga Younga (Martin) i Franka Overtona (ojciec Martina). Apogeum aktorskiego kunsztu i ekspresji możemy podziwiać w trzecim akcie, w scenie chwytającej za serce (i gardło) rozmowy głównego bohatera z ojcem. Całości dzieła dopełnia wybitna ścieżka dźwiękowa Bernarda Hermanna oraz pieczołowicie dobrana scenografia (sklepik w dwóch wariantach).

Puenta odcinka trafia do serca i do rozumu. Oczywiście, nie jest to nic szczególnie odkrywczego, ale w połączeniu z rozgrywającymi się wcześniej wydarzeniami (zwłaszcza w kontekście wzmiankowanej wcześniej rozmowy Martina z ojcem) stanowi znakomite, choć ponownie (jak w przypadku „The Sixteen-Millimeter Shrine”) słodko-gorzkie podsumowanie. Słodko-gorzkie, lecz zaskakująco pozytywnie nastrajające. Piękny odcinek…

"There won't be any more merry-go-rounds, no more cotton candy, no more band concerts. I only wanted to tell you that this is a wonderful time for you."
„There won’t be any more merry-go-rounds, no more cotton candy, no more band concerts. I only wanted to tell you that this is a wonderful time for you.”

Data emisji: 30 listopada 1959

Ocena odcinka: 10/10

Seria 1, Odcinek 5 – Walking Distance

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s