Seria 2, Odcinek 18 – The Odyssey of Flight 33

"(...) The problem is simply that the plane is going to fast and there is nothing within realm of knowledge... or at least logic... to explain it..."
„(…) The problem is simply that the plane is going to fast and there is nothing within realm of knowledge… or at least logic… to explain it…”

Kiedy pewnego dnia na biurku Roda Serlinga wylądowała ulotka, w której American Airlines oferowały wypożyczenie – lub nawet możliwość sprzedaży – makiety kokpitu samolotu Boeing 707 (naturalnych rozmiarów) twórca „Strefy Mroku” nie zastanawiał się długo. Koncept fabuły „The Odyssey of Flight 33” przelał na papier już jakiś czas wcześniej a oferta amerykańskich linii lotniczych była z dawna oczekiwanym bodźcem, dzięki któremu Serling mógł pchnąć swój pomysł na tory realizacji. Rod był ogromnie podekscytowany możliwością wykorzystania rekwizytu, dzięki któremu mógłby nadać „The Odyssey of Flight 33” większej wiarygodności. Jakby tego było mało, Serling zaprzągł do pracy swojego brata Roberta, uznanego pisarza, tworzącego literaturę ściśle powiązaną z zagadnieniami lotniczymi. Rob, w celu uzupełnienia swej – i tak już bogatej – wiedzy w materii awioniki, wyposażony w dobrego bourbona, udał się do Waszyngtonu, do emerytowanego kapitana lotnictwa, z którym – osuszając przy tym butelkę – opracował wszystkie dialogi, które usłyszeć możemy z ust bohaterów niniejszego odcinka. Widzowie zorientowani w tematyce lotnictwa z pewnością to docenili, ale odcinek ten zapisał się w pamięci fanów serii nie tylko z tego powodu – młodsi telewidzowie z wypiekami na buzi i zaskoczeniem równym temu, jakie odmalowało się na twarzach załogi lotu Global 33, spoglądali na pokrytą dżunglą wyspę Manhattan i jej nieoczekiwanego mieszkańca.

Lot 33 z Londynu do Nowego Jorku właśnie dobiega końca. Trasa przebiegła spokojnie i maszyna wkrótce wyląduje w porcie docelowym, z niewielkim, czterominutowym opóźnieniem. A jednak… Kapitan Farver, zwany Skipperem (John Anderson), doświadcza nagle dziwnego uczucia przyśpieszenia. Okazuje się, że samolot osiągnął nieprawdopodobną, nadźwiękową szybkość trzech tysięcy węzłów, czyli – w przybliżeniu – prędkość Mach 4.5. Po krótkim rozbłysku i towarzyszącym osięgnięciu prędkości supersonicznej huku, załoga nie jest w stanie nawiązać łączności radiowej z żadnym z portów lotniczych, które powinny znajdować się w ich zasięgu. Gęsta powłoka chmur uniemożliwia również wizualną ocenę położenia.

Kapitan decyduje o obniżeniu pułapu „w ciemno”, bez nakresu radarowego, ryzykując przy tym rozbicie samolotu. Szczęściem w nieszczęściu okazuje się fakt, że miejsce, gdzie powinny znajdować się wieżowce Manhattanu, pokrywa przypominająca tropiki, dżungla. Załoga z zdumieniem wpatruje się w pożywiającego się poniżej… brontozaura. Kiedy mija szok, nadchodzi czas na wyciągnięcie wniosków. Kapitan wysuwa hipotezę, z którą trudno się nie zgodzić – wskutek tajemniczej siły, która spowodowała nagłe przyśpieszenie, samolot a wraz z nim załoga i pasażerowie, przenieśli się w czasie do prehistorii.

Załoga dochodzi do wniosku, że jedynym sposobem na powrót do właściwiej epoki, będzie ponowne wzbicie się na pułap, na którym pojawił się ów fenomen i próba odtworzenia warunków, w których zjawisko wystąpiło poprzednio. I, rzeczywiście, po kolejnym, nagłym przyśpieszeniu i próbach nawiązania kontaktu, radio wreszcie ożywa. Dobiegający z niego głos wydaje się być lekko skonfudowany terminologią, jaką operuje kapitan Farver. Zdaje się, że nawet sama nazwa Boeing 707 jest mu kompletnie obca.

Kiedy samolot wynurza się z gęstwy chmur, oczom załogi ukazują się jednak dobrze znane budowle. Euforia jednak nie trwa długo, bowiem ich wzrok przykuwa kopuła nowojorskiej Wystawy Światowej z… 1939 roku. Kapitan Farver decyduje o jeszcze jednej próbie powrotu do właściwych czasów. Samolot wzbija się na poprzedni pułap. Lot Global 33 kontynuuje swoją odyseję, której finału nie dane nam będzie poznać. Chociaż, kto wie… może któregoś dnia Boeing 707, na krótką chwilę – zanim kapitan ‚Skipper’, podejmie kolejną próbę – pojawi się nad Waszymi głowami?

Screenshot_2
„Let me put it to you this way: I only hope that the Valhalla you’re talking about is at the Metropolitan Opera house in little old New York. Instead of a conducted tour through the real thing.”

O czysto technicznych aspektach odcinka, związanych z możliwie najwiernieszym oddaniem atmosfery panującej w kabinie samolotu, można powiedzieć tyle, że rzeczywiście, nie da się nie odczuć faktu, że rozmawiają między sobą profesjonaliści, ludzie doskonale znający swoją robotę. Na tej płaszczyźnie można mówić o – jak na dość często oderwane od rzeczywistości standardy „Strefy Mroku” – pełnym realizmie. Z drugiej strony, przez większość czasu widzowie zmuszeni są słuchać dość hermetycznego żargonu, co na dłuższą metę może wydawać się raczej mało ciekawe, a nawet męczące. I pewnie takim by było, gdyby Rod Serling nie zaprosił do tego odcinka kilku, znanych z wcześniejszych epizodów, znakomitych osobistości aktorskich, na grę których – nawet przy braku wiedzy z zakresu lotnictwa – po prostu świetnie się patrzy.

Oczywiście, ci z Was, którzy pamiętają jeszcze, jak bardzo zachwycałem się postacią anioła Gabriela, ze znakomitego odcinka A Passage for Trumpet, w którego wcielił się John Anderson, nie będą zaskoczeni, że z radością powitałem tego aktora w roli kapitana ‚Skippera’ Farvera. Rola odmienna, a jednak emanacja pewności siebie, profesjonalizmu i poczucia obowiązku, jaka bije z kreacji Andersona, nie mogłaby chyba wypaść lepiej w wykonaniu innego aktora. Jakkolwiek, każdy członek załogi ma swoje kilka minut i każdy wypada celująco – Sandy Kenyon, jako nawigator Hatch, Paul Comi znany z odcinka „People Are Alike All Over, jako pierwszy oficer John Craig, czy pełniąca rolę łączniczki pomiędzy załogą a pasażerami, Beverly Brown (która pierwotnie miała partnerować Dickowi Yorkowi w epizodzie A Penny for Your Thoughts) w roli stewardesy Janie.

W opozycji do znakomitej obsady, jeśli chodzi o załogę, aktorzy grający pasażerów sprowadzeni zostali do roli bezimiennych statystów. Tym, czego brak jest odczuwalny, jest niewielka liczba przebitek, ukazujących reakcje pasażerów na to, co się dzieje w trakcie feralnego lotu. Skupienie na odwzorowaniu sytuacji w kokpicie i ograniczenie czasowe, które w przypadku „The Odyssey of Flight 33”, przeszkadza, jak w żadnym z dotychczasowych odcinków „Strefy Mroku”, odarło fabułę tego epizodu z bardzo ważnego elementu – gdzieś w tym wszystkim zatraciła się esencja serii. Zabrakło pierwiastka ludzkiego, który zawsze był istotną częścią historii ze „Strefy Mroku”. Wydłużona o prawie 20 minut adaptacja radiowa z 2002 roku, nadrabia te niedostatki, dając nieco więcej przestrzeni pasażerom, jak również rozbudowując relacje pomiędzy członkami załogi, które w słuchowisku częściej wybiegają poza czysto profesjonalne relacje (w tym znakomite dialogi, w których załoga spekuluje odnośnie tego, co mogło być przyczyną fenomenu).

Jakkolwiek, nie byłbym sobą, gdybym nisko ocenił odcinek, w którym pojawia się motyw podróży w czasie. A jednak, w historii „Strefy Mroku” mieliśmy już jeden świetny epizod tego rodzaju. Był nim The Last Flight przy którym, pod kątem fabuły, „The Odyssey of Flight 33” wypada, co najwyżej średnio. I mimo wysokiego poziomu gry aktorskiej, jaki został zaprezentowany w niniejszym odcinku, oraz tego, że pojawia się w nim ożywiony metodą poklatkową brontozaur (!) palmę pierwszeństwa, na polu epizodów związanych z podróżami w czasie, nadal dzierży „The Last Flight”.

"There's the East River. There's the Hudson River. That's Staten Island. We've got all the topographical clues we need. The problem seems to be the real estate's there it's just the city and eight million people are missing. In short, there is no New York. It's disappeared."
„There’s the East River. There’s the Hudson River. That’s Staten Island. We’ve got all the topographical clues we need. The problem seems to be the real estate’s there it’s just the city and eight million people are missing. In short, there is no New York. It’s disappeared.”

Ocena odcinka: 7/10

Reklamy
Seria 2, Odcinek 18 – The Odyssey of Flight 33

2 uwagi do wpisu “Seria 2, Odcinek 18 – The Odyssey of Flight 33

  1. „The Odyssey of Flight 33” nie podszedł mi tak jak Tobie, choć też uwielbiam motyw podróży w czasie. Odcinek nie trzymał mnie w napięciu, może dlatego że większość bohaterów niby zaskoczona i przerażona tym co się dzieje, ale jakoś tak nie przekonali mnie aktorzy, że się przejmują. Odebrałem to tak, że niby są zaskoczeni, ale ich reakcje wyglądają dla mnie jakby aż tak bardzo się nie przejęli wcale podróżą w czasie. Chodzi mi o to że od razu kapitan mówi o podróży w czasie i co prawda nie można dyskutować z dowodem w postaci dinozaura, ale żadnego specjalnego sprzeciwu i sceptycyzmu co do teorii. Tak jakby to dla nich normalka była podróżowanie w czasie, tak jak dla doktora Who i podobnie szybko wpadają na pomysł jak wrócić. Domyślam się że jakby odcinek trwał dłużej to lepiej by pokazano obawy załogi oraz pasażerów jak sam zauważyłeś, lepiej by rozbudowano reakcje bohaterów. Co do sceny z dinozaurem rozbawiła mnie niezamierzenie (i nie z powodu poziomu efektów specjalnych, bo są całkiem dobre), a na pewno taki zamiar twórcy nie mieli. Ocena: 6/10

    Polubione przez 1 osoba

  2. Pomysł zdecydowanie na dłuższy film, niż te dwadzieścia minut. Po zastanowieniu muszę stwierdzić, że próba trzeciego „skoku w czasie” jest dość ryzykownym zabiegiem ze strony kapitana Farvera. Gdybym ja znalazł się na jego miejscu skończyłoby się na lądowaniu w roku 1939. Ostatecznie to „tylko” dwadzieścia lat różnicy 😉 Wyczerpujące się rezerwy paliwa i niepewność, co do tego, w jaki okres przeniesiony zostanie samolot przy kolejnej próbie, w pełni uzasadniły by taką decyzję – choć nie obyło by się z pewnością bez kilku paradoksów.

    We wpisie nie wspomniałem o rzeczy dość oczywistej – odcinek ten zainspirował Stephena Kinga do napisania nowelki „Langoliery”, której bohaterowie, notabene, wspominają „The Odyssey of Flight 33” w kontekście wydarzeń, jakie stały się ich udziałem.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s