Seria 1, Odcinek 31 – The Chaser

Seria 1, Odcinek 31 - "The Chaser"
Seria 1, Odcinek 31 – „The Chaser”

W pierwszym – i jedynym – odcinku pierwszej serii, którego scenariusz został w całości napisany przez człowieka spoza „wielkiej trójki” – Serling, Matheson i Beaumont – wyraźnie czuć przeniesienie „środka ciężkości” w kierunku łatwo przyswajalnej dykteryjki, która mimo bycia najlżejszą z prezentowanych dotychczas historii i swojego wybitnie komediowego charakteru, doskonale wpisuje się w stylistykę i konwencję „Strefy zmierzchu”. Scenarzysta, Robert Presnell dwukrotnie adaptował opowiadanie Johna Colliera na potrzeby telewizji. Pierwsza wersja skryptu, stanowiła podstawę do sztuki telewizyjnej rozpisanej tylko na dwie, rozmawiające ze sobą postaci. Presnell znacząco rozwinął scenariusz, dodając rozbudowany – i szalenie zabawny – prolog ze zniecierpliwionym tłumkiem, zmuszonym do oczekiwania, aż beznadziejnie zakochany amant, o fantazyjnie brzmiącym nazwisku, Roger Shackleforth (George Grizzard) raczy zakończyć  telefoniczne umizgi do swej najdroższej Leili (Patricia Barry). Zmian w stosunku do pierwowzoru było jednak więcej. 

Szkieletem scenariusza pozostała nakręcona w bardzo nietypowy sposób – nawet jak na standardy „Strefy zmierzchu” – scena, w której Roger odwiedza tajemniczego i ekscentrycznego profesora A. Daemona. Kreacja wcielającego się w tą rolę Johna McIntire’a, to jeden z najwybitniejszych występów, jakie było mi dotychczas zobaczyć w „Strefie zmierzchu”. Jego interpretacja jest czymś, co z braku konkretnego określenia nazwałbym mieszanką archetypów szalonego naukowca i diabła, który przybył złożyć ofertę, która pozornie wydaje się niezwykle atrakcyjna (plus – brak cierpliwości i zrozumienia dla ludzkiej mentalności, przywodzące na myśli charakter Doktora Who). Znakomita rola, którą w moim odczuciu McIntire „kradnie show”. 

"That's only a dollar. Love potions are my cheapest item. And they're overpriced at that."
„That’s only a dollar. Love potions are my cheapest item. And they’re overpriced at that.”

Nieco szablonowo i groteskowo (choć przerysowanie tych akurat postaci było z pewnością w pełni zamierzone), w zestawieniu z Daemonem, wypadają Roger i Leila. Oboje bohaterów nie wybiega w swoich kreacjach poza klisze – a raczej parodie klisz rodem z komedii romantycznych. On, nieprzytomnie zakochany, nachalny w swoich zalotach i nie dostrzegający tego, z jakim dystansem i chłodem traktuje go Leila. Ta natomiast nie grzeszy inteligencją – choć nadrabia powabem i urodą. Jest słodką idiotką przed tym, nim Roger podaje jej otrzymany od profesora eliksir miłosny a zwłaszcza po tym, gdy zmienia się w podporządkowaną bezmiernemu uczuciu miłości „niewolnicę”. Nie są to z pewnością najlepsze tego typu występy znane z ekranów kin, czy telewizji, ale przyznać trzeba, że sceny z ich udziałem odegrane są dostatecznie wiarygodnie i potrafią bawić (zwłaszcza w drugiej części odcinka).

Mimo łatwego do przewidzenia finału i żonglowania nieco ogranymi schematami, „The Chaser” wprowadził do formuły serialu pewien powiew świeżości i lekkości, niespotykanej dotychczas w „Strefie zmierzchu”. Z całą pewnością nie było do tej pory odcinka, który w głównej mierze byłby komedią. Satyrą z morałem – „nawet miłość w nadmiarze może się przejeść” – leciutko tylko zabarwioną czarnym humorem. Nawiasem mówiąc, jeśli na chwilę obecną spytalibyście mnie, czy jest jakiś odcinek „Strefy zmierzchu”, który mógłbym polecić do obejrzenia w walentynkowy wieczór, to bez cienia zastanowienia wskazałbym właśnie „The Chaser”.

"Am i disturbing your reading? Did i disturb you by asking you if i was disturbing you?"
„Am i disturbing your reading? Did i disturb you by asking you if i was disturbing you?”

Ocena odcinka: 8/10

Reklamy
Seria 1, Odcinek 31 – The Chaser

Jedna uwaga do wpisu “Seria 1, Odcinek 31 – The Chaser

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s