Seria 1, Odcinek 29 – Nightmare as a Child

Seria 1, Odcinek 29 - "Nightmare as a Child"
Seria 1, Odcinek 29 – „Nightmare as a Child”

Tytuł tego epizodu wprowadza poniekąd w błąd i sugeruje, że będziemy mieli do czynienia z popularną w kinie science-fiction kliszą upiornego, nawiedzonego lub będącego manifestacją czystego zła, dzieckiem. Tymczasem mała Markie (Terry Burnham), którą siedzącą samotnie na schodach przed drzwiami swojego mieszkania, znajduje nauczycielka Helen Foley (Janice Rule) nie jest diaboliczną dziewczynką, ale manifestacją podświadomości panny Foley. Bytem, który podobnie jak większość napotykanych przez głównych bohaterów „Strefy zmierzchu” istot, ma pomóc Helen w zmierzeniu się z okrutną prawdą i wspomnieniami, które w wyniku makabrycznych wydarzeń, kobieta wyparła z pamięci wiele lat wcześniej. 

Scenariusz bardzo szybko odkrywa przed widzem większość faktów potrzebnych do domyślenia się zarówno tego, kim jest Markie, jak i – w drugim akcie – kim jest tajemniczy mężczyzna, na którego Helen natknęła się tego dnia wychodząc ze szkoły. I, moim zdaniem, ujawnienie kluczowych informacji następuje zbyt wcześnie. Najlepszą partią tego odcinka, jest część od momentu spotkania z Markie do wizyty Petera Seldena (Shepperd Strudwick) i wyjawienia przez niego –  w aż nazbyt przejrzysty dla widza sposób – związku z przeszłością Helen. Po tej części napięcie ustępuje miejsca oczekiwaniu na konfrontację, która w ostatecznym rozrachunku bardzo zawodzi a pod względem technicznym może niezamierzenie śmieszyć. 

"All i remember is a kind of vague, nightmarish thing. Waking up in my bed hearing my mother scream and... And... and seeing this person."
„All i remember is a kind of vague, nightmarish thing. Waking up in my bed hearing my mother scream and… And… and seeing this person.”

Jest to też, bodajże pierwszy taki odcinek, w którym gra aktorska odtwórczyni głównej roli wypada bardzo nierówno. Powodem było prawdopodobnie niezdecydowanie Janice Rule, co do interpretacji postaci i Helen – nawet biorąc pod uwagę stan rozchwiania emocjonalnego, któremu jest poddana – raz jest kobietą pełną ciepła i uprzejmości by chwilę później zachowywać się obcesowo i napastliwie. Kontrast ów najbardziej rzuca się w oczy, kiedy jej nastawienie do Markie zmienia się diametralnie i gwałtownie na przestrzeni kilku minut. Dziecięca aktora, Terry Burnham, wypadła za to przyzwoicie, chociaż jej wykonanie nie wychodzi daleko poza standardowy sposób przedstawiania tego typu postaci dziecięcych w kinie.

Reasumując – odcinek dość nierówny. Pierwsza połowa trzyma w napięciu, by po „odkryciu kart” i – w zasadzie – odarciu fabuły z elementu nadprzyrodzonego, zmienić się w średniej wartości thriller o zemście po latach. Nic tak złego, by przesadnie krytykować, ale z drugiej strony epizod, który raczej w pamięć na długo nie zapadnie.

"It was a part of her buried deep inside... A memory, a recollection and when it did that finally had to come out it took the form of herself as a child. Weird. Really weird."
„It was a part of her buried deep inside… A memory, a recollection and when it did that finally had to come out it took the form of herself as a child. Weird. Really weird.”

Ocena odcinka: 4/10

Reklamy
Seria 1, Odcinek 29 – Nightmare as a Child

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s