Seria 1, Odcinek 22 – The Monsters Are Due on Maple Street

Seria 1, Odcinek 22 - "The Monsters Are Due on Maple Street"
Seria 1, Odcinek 22 – „The Monsters Are Due on Maple Street”

Z pewnością dobrze znacie już tą opowieść. Mała, zżyta społeczność zamieszkująca jedno z uroczych amerykańskich przedmieść. Pewnego dnia, wskutek niewytłumaczonego zjawiska – tutaj pojawienie się bolidu – cały dotychczasowy porządek zostaje zakłócony. Mieszkańcy ulicy Klonowej pozbawieni zostają energii elektrycznej. Przestają funkcjonować wszystkie urządzenia – radia, telefony a nawet samochody. Mieszkańcy wylegają na ulicę i dyskutują problem, snując różne hipotezy. Teoria młodego miłośnika komiksów, Tommy’ego, początkowo lekceważona i wyśmiewana, jako niepoważna, powoli zaczyna oddziaływać coraz bardziej na wyobraźnię członków społeczności.

Tommy twierdzi, że całe zamieszanie to z pewnością robota istot pozaziemskich, które nie dość, że „wyłączyły światło”, to jeszcze ukrywają się pośród nich, przybierając formę kogoś z mieszkańców, by obserwować ludzi i antagonizować ich. Wzajemna nieufność mieszkańców Maple Street zaczyna nabierać znamion zbiorowej paranoi – co chwilę kto inny typowany jest, jako podejrzany z tego, czy innego powodu. Spirala nieufności  podejrzliwości nakręca się do tego stopnia, że wcześniej przyjaźni i sympatyczni mieszkańcy przedmieścia zmieniają się w kipiącą zawiścią i żądną krwi „kozła ofiarnego” tłuszczę.

"It's the craziest thing i've ever heard of. The kid tells a comic book plot and we stand here listening."
„It’s the craziest thing i’ve ever heard of. The kid tells a comic book plot and we stand here listening.”

„The Monsters Are Due on Maple Street” to zgrabna i dobrze przemyślana parabola. W okresie, kiedy powstała ta historia, z pewnością nie wydawała się  wcale tak „fantastyczna”. W latach pięćdziesiątych i na początku sześćdziesiątych ubiegłego stulecia, mit „wroga zza płotu” dość mocno funkcjonował w świadomości społecznej mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Oczywiście, ograniczony do dwudziestu minut odcinek nie obył się bez brania kilku skrótów. Czas, w jakim następują wydarzenia – od sielanki do strzelania na oślep – wydaje się nieco krótki. Jakkolwiek, dzięki dobrze rozpisanym wątkom i doskonałym dialogom trudno tu odnieść wrażenie odrealnienia całej sytuacji. Moim jedynym zarzutem jest to, że scena z „prawdziwymi” kosmitami – puentującymi ludzkie zachowanie w finale – wydaje się zaburzać klimat tej historii. Prawdziwymi „potworami z ulicy Klonowej” okazują się ludzie – interwencję obcej cywilizacji wypadałoby zostawić w sferze domysłów.

Spośród wielu osób, których źródła inspiracji można dopatrzyć się w tym właśnie konkretnym odcinku „Strefy zmroku”, warto wymienić Franka Darabonta, który przyznał się do wzorowania się na „The Monsters Are Due on Maple Street” w trakcie tworzenia „Mgły” i Stephena Kinga, który niejednokrotnie opierał swoje fabuły na podobnym punkcie wyjściowym. „Potwory z ulicy Klonowej” doczekały się również remake’u w jedno-sezonowej reaktywacji serialu, powstałej na przełomie lat 2002 – 2003. Nic dziwnego – to bardzo dobry, doskonale napisany i dający do myślenia odcinek  „The Twilight Zone”.

"- It just doesn't seem right keeping a watch on them. They're our neighbors. We've known the Goodmans ever since they came here. We''ve been good friends. - Look, that don't prove a thing."
„- It just doesn’t seem right keeping a watch on them. They’re our neighbors. We’ve known the Goodmans ever since they came here. We”ve been good friends. – Look, that don’t prove a thing.”

 

Ocena odcinka: 9/10 

Reklamy
Seria 1, Odcinek 22 – The Monsters Are Due on Maple Street

Jedna uwaga do wpisu “Seria 1, Odcinek 22 – The Monsters Are Due on Maple Street

  1. Tym razem całkowicie mam odmienne zdanie od Ciebie. Odcinek z pewnością nie jest zły, dam nawet 6/10, ale po raz pierwszy odniosłem wrażenie, iż o wiele lepszy byłby to epizod gdyby akcja nie toczyła się tak szybko i jakby trwał choćby 40 minut.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s